«Чи стане бюджет громад доступним і зрозумілим?» – вирішували в «Чистій політиці»

У середу 27 грудня в прес-центрі «Чиста Політика» пройшла прес-конференція на тему «Чи стане бюджет громад доступним і зрозумілим?»

На захід зібралися представники Центру «Доброчин» та пілотних громад Корюківки, Коропа, Батурина та Парафіївки, щоб розповісти про результати діяльності проекту «Залучення громадськості до управління місцевим бюджетом», а також деталізували, чи вдалось зробити бюджетний процес більш прозорим та відкритим для громадян ОТГ.

Учасниками прес-конференції стали:
 Наталія Дрозд, керівник проекту, Центр «Доброчин»
− Олександр Підгорний, експерт, керівник Ресурсного центру
− Володимир Онищук, голова Корюківської ГО «Альтернатива»
− Максим Ходіч, представник Батуринської міської ради
− Валентина Карпенко, Парафіївскький селищний голова
− Світлана Пуліна, начальник відділу доходів фінансового управління Коропської селищної ради

− Микола Силенко, консультант Офісу реформ

Із самого початку керівники-експерти вирішили говорити найменше, надавши можливість висловитися представникам пілотних громад, які мали поділитися піврічним досвідом існування проекту «Залучення громадськості до управління місцевим бюджетом», адже проект має лозунг «робити не для громад, а разом із громадами».

Наталія Дрозд зазначила, що незважаючи на те, що більшість громадян звикли вважати, що місцеві бюджети мають визначатися місцевими депутатами, до бюджетного процесу мають долучатися і самі жителі ОТГ, для чого існує достатньо механізмів, тому й мета проекту була в ознайомленні з одним із таких інструментів – бюджетним регламентом.

Олександр Підгорний розповів, що працювати було цікаво саме з новоствореними ОТГ, хоча й важко було спілкуватися з людьми, які були новими в цій справі, але всі пішли на зустріч і завжди були аншлаги як депутатів, так і простих громадян. В результаті цього Корюківська ОТГ прийняла свій бюджет навіть раніше запланованого терміну, та й інші громади уже готові до цього.

Валентина Карпенко заявила, що народ громади не байдужий до свого майбутнього, а тому навіть якщо бюджет приймати не захоче керівництво, то народ їх змусить це зробити (пожартувала вона). На цей час у Парафіївці вже прийнято бюджет, але він ще буде уточнюватися, проходять сходи громади з метою почути думки та пропозиції народу, щоб бюджет врешті став прозорим, ефективним і соціальним. Наразі жителі ОТГ задоволені тим, що їхні прохання чують та реалізовують на практиці.

Володимир Онищук зазначив, що дуже задоволений співпрацею та порозумінням влади та громади Корюківщини, де, зокрема, піклуються інтересами й молоді, яка теж зацікавлена у співпраці з владою, в результаті чого нещодавно була створена молодіжна рада при міському голові, члени якої беруть активну участь і у бюджетотворчому процесі. Але, на думку пана Володимира, більшість громадян є пасивними відносно реформ та співпраці з владою, тому у Корюківської ОТГ ще багато роботи попереду.

Максим Ходіч погодився з колегою, що співпрацю влади з громадянами варто будувати на дружніх відносинах і мотивувати населення проявляти власну ініціативу. Він додав, що йому особисто подобається Закон «Про місцеве самоврядування», адже у ньому прописано багато корисних механізмів співпраці, якими наразі ми, на жаль, ще не повністю користуємося, тому варто бути активнішими.

Світлана Пуліна зазначила, що хоча Коропська ОТГ й характеризується зменшенням населення, але все одно варто громадянам співпрацювати з владою і разом покращувати власне майбутнє, саме тоді при спільній взаємодії життя ОТГ покращиться.

Микола Силенко, підсумовуючи захід, подякував громадам за співпрацю і зауважив, що відчутний ефект від створення ОТГ та помітні результати реформ ще попереду, а зараз варто долучити більшість населення до діалогу з владою, підвищити кваліфікаційну обізнаність громадян з метою безпосередньої їх участі у бюджетному процесі, адже люди краще знають власні нагальні проблеми і потреби.

Проект проходить завдяки фінансовій підтримці Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Підтримка реформи децентралізації в Україні», який виконує Всеукраїнська громадська організація «Громадянська мережа «ОПОРА» у співпраці з Центром «Доброчин».

 press10press15press16press17press18press24press27press29