«Гроші ходитимуть за пацієнтом»: в Чернігові обговорили перспективи медичної реформи в Україні

«В Україні 26 років говорили про проведення медичної реформи і ось тепер це нарешті сталося» – такими словами почав засідання круглого столу присвяченого проведенню медичної реформи в Україні Петро Гармаш, начальник управління охорони здоров’я Чернігівської облдержадміністрації. При цьому зазначив, що сама реформа не є несподіванкою, до неї готувалися багато років.

Ознайомитися в популярній формі зі змінами, які впроваджуються можна завантаживши довідник – «Медреформа. Факти. Міфи. Питання і відповіді» в форматі PDF.

Буквально за кілька хвилин перед початком засідання круглого столу, депутати Верховної Ради проголосували за законопроект №6327 «Закон про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів», який започатковує проведення медичної реформи в Україні. Відтак змінюється система оплати фінансування лікарень і оплати праці лікарів – таку систему лікарі і чиновники називають – «гроші ходять за пацієнтом». В першу чергу зміни торкнуться сімейних лікарів і терапевтів, яким держава платитиме по 370 гривень у рік за кожного пацієнта. Щоправда ці кошти отримуватиме лікарня, а розподілятиме їх головний лікар. Але в будь-якому разі очікується, що лікарі отримуватимуть заробітну плату значно вищу ніж зараз.
Владислав Кухар, начальник управління охорони здоров’я Чернігова зазначив, що нова система має ліквідувати зрівнялівку в оплаті праці між лікарями – сьогодні до одних черга, а до інших ніхто не хоче йти. За нової системи лікарям доведеться боротися з пацієнтів, адже від їх кількості залежатиме їх заробітна плата, а це в свою чергу примусить їх вдосконалювати свої знання і уміння. Нова реформа створює щось на зразок «супермаркету» лікарів, коли до кращих буде формуватися черга, а от гіршим треба буде боротися за пацієнтів.
Крім конкуренції між лікарями, з’явится і конкуренція між лікарнями: де вища якість послуг – туди і йтимуть люди. Причому знімаються будь-які обмеження стосовно прописки чи реєстрації пацієнтів – звернутися до лікаря можна буде у будь-якому місті країни. Лікарі і чиновники, які зібралися, одноголосно погодилися з тим, що насправді така система вже давно існує – люди намагаються не потрапляти до маленьких районних лікарень і з серйозними проблемами їдуть до Чернігова, Ніжина чи Прилук. Приклад – Чернігівський пологовий будинок, де сьогодні, за словами його головного лікаря Василя Гусака, народжується 4 тисячі дітей в рік з 8 тисяч по області, 45% новонароджених у Чернігові – не місцеві. А от пологовий будинок за них не отримує ні копійки, лише благодійні внески від молодих батьків. Тепер же державою фінансуватиметься не лікарня як будівля, що було до цього часу, а саме пацієнти. До речі, держава тепер фінансуватиме не лише лікування у державних закладах, але й у приватних.

Що буде з лікарнями, куди не йдуть пацієнти? Варіантів декілька. По-перше, звичайно ж можна їх просто закрити, а лікарів перевести в інші лікарні. Але, як пояснив Владислав Кухар, можна на їх основі створювати центри паліативної допомоги (догляду за невиліковно хворими), хоспіси тощо – з подібними закладами в Україні великі проблеми. У будь-якому разі у лікарень буде можливість змінити напрям своєї роботи.
Ще один важливий момент нової реформи – вона має повернути лікарів в країну і зробити професію лікаря престижною. Учасники круглого столу наголосили на тому, що сьогодні через рівень заробітної плати кваліфіковані лікарі їдуть за кордон і з кожним роком їм зробити це стає все простіше. В нашій же області, за словами начальника управління охорони здоров’я ОДА Петра Гармаша, їх не вистачає і зараз є можливості працевлаштувати 1300 лікарів! Найбільше не вистачає лікарів-акушерів та рентгенологів, є проблеми з хірургами, анестезіологами.
Прийнятий закон – це ще не реформа у повному обсязі, а лише її початок. До нього ще буде прийматися цілий пакет документів, адже поки що немає проекту навіть типового договору між пацієнтами і лікарями, який, по суті, лежить в основі реформи. З цього приводу лікарі, які зібралися сьогодні обговорити реформу, радять пацієнтам поки що нікуди не бігти, не поспішати, але вже зараз обдумувати і оцінювати хто може стати їх сімейним лікарем, кому вони згодні довірити своє здоров’я. А от щодо подальших кроків – обіцяють вчасно інформувати і допомагати.

 Видео: «Дитинець»