Монетизація субсидій: повідомили, чого чекати українцям

З першого січня в Україні стартувала монетизація субсидій для оплати житлово-комунальних послуг. Програма монетизації передбачає три етапи змін, а на фініші українці отримуватимуть субсидії живими грошима на свої персональні рахунки, передає Корупція.Інфо

Субсидія – грошима на рахунок

Пілотна монетизація, розпочата в кінці осені 2017 року, поширювалася виключно на домогосподарства з індивідуальним опаленням, газом і електроенергією, які заощадили на комунальних послугах в минулому опалювальному сезоні. Тепер же, з першого січня 2018 року, уряд переходить до масштабної монетизації.

“З 1 січня розпочинається монетизація субсидій. Тобто підприємства житлово-комунального сектора будуть отримувати субсидію з бюджету і будуть розраховуватися з постачальниками енергоносіїв теж живими грошима”, – окреслив суть нововведень міністр соціальної політики Андрій Рева.

Нововведення, які анонсували в Кабміні, передбачають:

– розрахунок прямо з Казначейства без будь-яких протоколів;

– чіткі терміни проведення розрахунків по субсидіях (до 24 числа);

– самостійний вибір виконавцями послуг постачальника енергоносіїв і розрахунок “живими” коштами від субсидій;

– прозоре нарахування субсидій за фактичним обсягом споживання послуг.

Глобально зміни зводяться до переходу від клірингових (безгрошових) розрахунків по субсидіях до грошових. Реалізація самих змін буде складатися з трьох етапів:

Перший – монетизація розрахунків за субсидіями на рівні підприємств-надавачів послуг (опалення, вода, газ, електроенергія). Цей етап якраз стартував з першого січня. В уряді декларують: завдання, що втілюється на першому етапі – перехід на прозорі та своєчасні розрахунки “живими” грошима за субсидії між державою і виконавцями послуг.

На другому етапі буде запускатися єдиний реєстр і регулярно оновлювана база даних субсидіантів-домогосподарств та їх верифікація (перевірка доходів). До цього етапу можна буде перейти після реалізації першого. Він, за прогнозами уряду, повинен закінчитися до початку опалювального сезону 2018-2019 років. Другий етап підготовчий до проведення монетизації субсидій вже на рівні домогосподарств. Верифікація означає перевірку одержувачів субсидій для виключення з їх числа тих, хто приховує справжній рівень доходів.

Фінальний крок реформи – монетизація субсидій на рівні домогосподарств. Тоді вже українці зможуть отримувати субсидії у вигляді грошей на свої персональні рахунки.

Для порівняння: зараз субсидіанти платять неповну суму, нараховану за комуналку, так як сума, прописана в платіжці, автоматично зменшена на розмір субсидії від держави. Після реалізації програми субсидіант буде платити повну суму з платіжки, а сама сума субсидії щомісяця буде адресно нараховуватися йому грошима на персональний рахунок.

Однак це буде вже на третьому етапі реформи. Поки зміни торкнуться тільки розрахунків за субсидіями на рівні підприємств, що надають комунпослуги.

Перший етап – тільки для комунальних підприємств

Держава починає проводити розрахунки перед постачальниками не за соціальними нормами і не у вигляді взаємозаліків, а грошима за фактично спожиті послуги.

“Ми хочемо всі розрахунки за субсидіями перевести на рівень грошових розрахунків. На сьогоднішній момент ці розрахунки відбуваються досить непрозоро за протокольними рішеннями”, – заявляв заступник міністра фінансів Сергій Марченко.

Наприклад, до 1 січня всі розрахунки з підприємствами-постачальниками відбувалися за принципом клірингу: на суму нарахованих субсидій держава зменшує постачальнику суми податків та інших платежів. Так ось, в рамках першого етапу держава перейде на розрахунок з постачальниками за субсидіями грошима.

“Субсидії будуть направлятися на рахунки комунальних підприємств, а вже вони будуть розраховуватися цими коштами з усіма своїми постачальниками, включаючи НАК “Нафтогаз України”. Не буде взаємозаліку суми субсидії лише з “Нафтогазом”, як це було раніше. Ці субсидії будуть ресурсом у комунальних підприємств, і вже вони з усіма своїми кредиторами будуть розраховуватися”, – пояснила “Обозревателю” заступник голови комітету Ради з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, народний депутат від фракції “Самопоміч” Олена Бабак.

Адже раніше, зазначає депутат, великі суми субсидій могли зараховуватися за борги виключно за газ у підприємств теплопостачання, електропостачання та водопостачання.

“Так як це були великі суми, фактично у підприємств нічого не залишалося, крім обігових коштів. Як наслідок, утворилися великі заборгованості по виплаті зарплат на комунальних підприємствах. Не кажучи вже про інших кредиторів, які повинні були б надавати послуги з ремонту мереж, і т.д. Тобто всі кошти йшли на взаємозалік з “Нафтогазом” і енергетичними компаніями “, – уточнила Бабак.