ПЕРША НАЦІОНАЛЬНА КОНФЕРЕНЦІЯ “РОЗВИТОК СИСТЕМИ ПРОБАЦІЇ В УКРАЇНІ”

2 листопада 2017 року у Києві в рамках українсько-норвезького співробітництва відбувалася Перша національна конференція “Розвиток системи пробації в Україні”. Під час заходу було презентовано новий проект NORLAU (Норвезька місія радників з питань верховенства права в Україні) на наступні три роки.

“Підтримка реформування системи винесення вироків допоможе заохотити суди та суміжні правові інститути (прокурори, адвокати) до більш систематичного застосування альтернативних видів покарання, коли це є доцільним. Ефективне застосування таких альтернатив і заходів є одним з найважливіших інструментів попередження злочинів, реабілітації правопорушників, підвищення суспільної безпеки та зміцнення верховенства права”, – підкреслила генеральний директор Директорату Норвезької виправної служби Марін Волланд.

Зокрема, проект сприятиме розвитку національної пробації в Україні відповідно до міжнародних стандартів та сучасного світового досвіду в цій сфері. Проектом передбачено відкриття двох пілотних офісів пробації в Харкові та Білій Церкві. До команди NORLAU увійдуть практикуючі норвезькі спеціалісти органів кримінальної юстиції Норвегії: прокурори, суді, працівники Виправної служби Норвегії.

Подібні проекти, за словами Посла Норвегії в Україні Уле Хорпестада, норвезькою командою вже успішно реалізовано у Молдові, Румунії, Польщі та Чехії, тепер проект реалізовуватиметься в Україні.

“У травні 2015-го року ми почали складати карту реформ і у жовтні 2016-го ми підписали угоду між Міністерством юстиції і суспільного порядку Норвегії та Міністерством юстиції України про впровадження повномасштабної системи пробації в Україні і створення необхідної нормативно-правової бази для більш широкого використання альтернативних видів покарань, скорочення кількості в´язнів і зниження показників рецидивізму в Україні”, – зазначив Посол Норвегії в Україні Уле Хорпестад.

За словами Посла Норвегії, метою проекту є підтримка реформ, які вже відбуваються у судовому секторі України. На базі згаданої двосторонньої угоди передбачене фінансування розміром  3,2 млн євро. Це фінансування буде надаватися траншами протягом трирічного періоду.

“Приємно бачити, що зобов´язання, яке ми взяли стосовно судової реформи в Україні, набуває конкретного змісту і буде реалізоване у тісній співпраці з Міністерством юстиції України”, – наголосив Посол Норвегії в Україні Уле Хорпестад.

Заступник Міністра юстиції України Денис Чернишов наголосив, що система пробації в Україні фактично запрацювала у 2017 році. В 499 підрозділах пробації нині працює 3,4 тис. персоналу: у двох Центрах підвищення кваліфікації навчено 550 працівників новим методикам і інструментам пробації, що застосовуються в Європі та Канаді.

“Унікальним для України є впроваджена новація судового процесу – складання та подання персоналом пробації досудової доповіді щодо обвинувачених. Протягом 9 місяців поточного року складено понад майже 12,5 тис. досудових доповідей, у яких брали участь майже 79% обвинувачених”, – заявив Денис Вікторович.

Також, за словами заступника Міністра юстиції, продовжується створення системи ювенальної пробації. За сприяння Уряду Канади відкрито дев’ять Центрів ювенальної пробації у Дніпрі, Житомирі, Києві, Львові, Миколаєві, Маріуполі, Мелітополі, Одесі та Харкові для роботи з підлітками, які притягаються до кримінальної відповідальності, та перебувають відкритому суспільстві, зберігаючи при цьому соціально-корисні зв’язки з їх родичами (зараз на обліку пробації перебуває 1267 неповнолітніх, для порівняння –  у спеціальних виховних установах закритого типу залишається 206 неповнолітніх).

“Пробація поєднує соціальний та економічний ефекти. Соціальний ефект взагалі складно переоцінити. Радий, що колеги з Норвегії та Канади допомагають нам розвиватися, і дозволяють не витрачати роки на вигадування того, що вже існує і принесло результат. Завдяки нашій співпраці ми можемо користуватися максимальним світовим досвідом. За приклад ми беремо передові країни – Норвегію і Канаду, і ставимо за мету найвищу оцінку – 10 балів, маючи надію, що п’ятірку все-таки здобудемо”, – наголосив заступник Міністра.

Визначено чотири пілотних регіони для створення модельних офісів пробації у Кропивницькому, Луцьку, Полтаві і Черкасах. На базі цих офісів пілотуються нові моделі менеджменту пробацією і впроваджуються чотири проекти пробаційних програм: “Подолання агресивної поведінки”, “Зміна прокримінального мислення”, “Попередження вживання психоактивних речовин”, “Життєві навички”, що будуть реалізовуватися з 1 січня 2018 року.

Для впровадження у практичну діяльність міжнародних стандартів з питань пробації встановлено співробітництво з Радою Європи, ЄС, Канадою, Нідерландами і Норвегією.