Півсотні організацій з Європи та США закликають українську владу припинити тиск на антикорупційних активістів

Члени коаліції “Платформа “Громадянська Солідарність” та інші громадські організації країн Європи та США закликають українську владу припинити переслідування антикорупційних активістів в Україні.

Про це йдеться у відкритому листі, який підписали близько 50 громадських об’єднань.

Автори документу звертають увагу на ухвалення обмежувального законодавства щодо електронних декларацій для антикорупційних активістів, випадки кримінального переслідування та дискредитаційні кампанії проти відомих антикорупційних організацій та активістів, а також фізичні напади на активістів та відсутність ефективного розслідування таких випадків.

Так, у березні 2017 президент України підписав зміни до Закону України “Про запобігання корупції”. Вони зобов’язують антикорупційних активістів подавати публічні електронні декларації про свій майновий стан, не зважаючи на те, що вони не отримують публічних коштів. “Нечіткі положення можуть перетворити цей закон на інструмент для довільного, вибіркового застосування до окремих активістів. Цей закон має стримуючий, гальмівний вплив на діяльність громадянського суспільства у сфері боротьби з корупцією”, – йдеться у зверненні.

Автори заяви також занепокоєні відкриттям низки кримінальних справ проти неурядових організацій та громадських активістів, які ґрунтуються на неправдивих звинуваченнях. Наприклад, 11 жовтня 2017 року, представники Національної поліції України та Генеральної прокуратури України провели обшук у офісі Благодійного Фонду “Пацієнти України” та конфіскували документи фонду. Однак міжнародний аудит, який проходять ці організації, не виявив зловживань з їхнього боку, йдеться у листі.

Автори звернення також занепокоєні нападами на антикорупційних активістів, зокрема, на Євгена Лісічкіна та Дмитра Булаха з Харкова.

“Антикорупційні активісти сприяють дотриманню основних прав та свобод людини і діють в інтересах всього суспільства. Вони піддаються підвищеному ризику нападів та переслідувань через специфіку своєї роботи, оскільки інформують громадськість про незаконну діяльність та корупцію з боку державних органів та посадових осіб”, – пишуть правозахисники.

Організації, які підписали звернення, закликають українську владу:

  • негайно припинити переслідування антикорупційних активістів за сфабрикованими та неправдивими звинуваченнями і утриматися від подальших переслідувань;
  • відкрито засудити дискредитаційні кампанії, що спрямовані проти антикорупційних активістів та громадських організацій, що протидіють корупції;
  • провести швидке, ефективне і неупереджене розслідування кримінальних справ за фактами нападів на антикорупційних активістів, а також притягнути винних до відповідальності; вжити всіх необхідних заходів, щоб запобігти новим нападам;
  • змінити законодавчі положення щодо е-декларування таким чином, щоб вони не перешкоджали та не унеможливлювали діяльність громадських організацій, зокрема тих, що докладають зусиль до боротьби з корупцією; не запроваджувати штрафи чи втрату статусу неприбутковості у законодавстві, яке стосується громадських організацій.

Нагадаємо, 18 вересня 2017 року на активіста Харківського антикорупційного центру та голову Демократичного альянсу в Харкові Євгена Лісічкіна було здійснено напад біля його будинку. Двоє чоловіків погрожували вбити Лісічкіна за його активну громадську діяльність. У активіста було діагностовано струс мозку та декілька інших менш важких травм.

За два тижні до цього інциденту, 30 серпня 2017 року, було жорстоко побито голову Харківського антикорупційного центру Дмитра Булаха.

У червні 2017 року, Віталія Шабуніна облили з газового балончика поблизу військового комісаріату Дніпровського району.

У серпні 2017 року слідчий департамент управління Державної фіскальної служби України у місті Києві порушив кримінальну справу проти керівників громадської організації “Центр протидії корупції”. Антикорупційні активісти вважають, що інформація, зібрана у ході слідства (наприклад, шляхом стеження), може бути пізніше використана у кампанії для їх дискредитації. Наклепницькі матеріали вже були оприлюднені у дискредитаційній кампанії проти членів Центру протидії корупції Віталія Шабуніна та Олександри Устинової.