Розглядаємо разом разом із литовськими урядовцями шляхи розвитку конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива в Україні!

Представники Чернігівщини та представниками Держенергоефективності разом із литовськими урядовцями розглядали шляхи розвитку конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива в Україні!

Шляхи створення в Україні ринку твердого біопалива із залученням досвіду Литви обговорювали із Послом Литви в Україні Марюсом Януконісом (https://ua.mfa.lt/ua/ua/pro-nas/posol-jstbo/posol), Міністром енергетики Литви (http://enmin.lrv.ltŽygimantas Vaičiūnas та представниками бізнесу у рамках круглого столу «Біопаливний ринок в Литві: чому 9 з 10 угод з біопалива в Литві укладаються на біржі», що відбувся у Lietuvos ambasada Ukrainoje / Посольство Литви в Українi (https://ua.mfa.lt).

За останні три роки більше 460 млн євро вкладено у введення майже 2 ГВт нових теплових потужностей, що використовують альтернативні джерела енергії. Цьому сприяла низка законодавчих змін, розроблених спільно з Держенергоефективності та прийнятих Верховна Рада України.

При цьому, стрімке введення потужностей на біомасі потребує створення конкурентного та прозорого ринку твердого біопалива. Над змінами до законодавства щодо створення такого ринку вже працює Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України разом з Біоенергетична Асоціація УкраїниПроект USAID “Муніципальна енергетична реформа в Україні” та Українсько-данським енергетичним центром (http://www.udec.org.ua).

Концепція створення ринку твердого біопалива передбачає використання єдиної електронної платформи, де здійснюватимуть торгівлю біопаливом усі зацікавлені виробники та споживачі. Така платформа підвищить конкуренцію, що, як наслідок, сприятиме зниженню та вирівнюванню цін на біопаливо.

Обговорили успішний досвід Литви, яка у 2012 р. запровадила біржу біопалива «Baltpool» (https://www.baltpool.eu). Частка біомаси, придбаної через неї, зросла з 1% у 2013 р. до 86% у 2016 році.

Важливо, що після створення такої біржі ринок біомаси у Литві почав функціонувати більш ефективно та прозоро. Як результат, у 2015 р. вартість біомаси знизилася на 40% порівняно із 2012 роком.

Досвід Литви став прикладом для наслідування і для інших країн ЄС. У 2018 р. аналогічну платформу для торгівлі біопаливом «BiomassPool» (https://biomasspool.com) запровадили у Данії.

Домовилися об’єднати зусилля та разом опрацьовувати необхідні законодавчі зміни для створення конкурентного і прозорого ринку твердого біопалива в Україні.

Фото Sergiy Savchuk.