Всі постраждалі від домашнього насильства можуть отримати безоплатну допомогу та безкоштовного адвокатасистеми БПД

 Запобігання та протидія домашньому насильству – один з ключових напрямків у роботі Міністерства юстиції України.  Проблема домашнього насильства тривалий час замовчувались. Дуже часто люди не знали куди звертатися, не вірили в ефективність державних інструментів запобігання домашньому насильству. Тому впродовж років офіційна статистика по зверненнях і кримінальних провадженнях щодо домашнього насильства не показувала навіть частинку глибини проблеми. Ситуація почала змінюватися після ухвалення закону «Про запобігання та протидію домашньому насильству». В той же час Мінюст розуміє – важливо не тільки ухвалити нові закони та підзаконні акти, а й змусити їх працювати. Про це під час прес-конференції «Насильство над жінками в Україні: куди звертатися і що радять юристи» у медіацентрі «Інформатор Київ»  повідомила заступник Міністра юстиції Іванна Смачило, йдеться на сайті minjust.gov.ua.

– Одне з головних завдань Мінюсту –  дати людям надію і віру в те, що держава допоможе, що вони не залишаться на одинці з кривдниками. І держава справді має працювати. Ми спільно з громадськими організаціями, міжнародними  фондами, поліцією, прокуратурою, соціальними службами вибудовуємо ефективну систему запобігання та протидії сімейному насильству. Хочу наголосити – право на отримання безоплатної правової допомоги мають усі потерпілі від домашнього насильства. Право як на первинну, так і вторинну допомогу. Тобто усім постраждалим держава через систему безоплатної правової допомоги надасть і оплатить професійного адвоката. Що ще важливо – нове законодавство визнає потерпілими від домашнього насильства не тільки  жінок, а й чоловіків, дітей, батьків, братів сестер і так далі – всіх хто спільно проживає або має спільний побут. Крім того, маємо не гаяти часу, а працювати на випередження – протидіяти психологічному і економічному домашньому насильству. Поки проблема не загострилось і не дійшло до

Тим часом директор Координаційного центру з надання правової допомоги Олексій Бонюк зауважив, що Мінюст вже створює мережу спеціалізованих центрів з надання безоплатної правової допомоги, які займатимуться справами щодо домашнього насильства. Два таких центри вже працюють в Києві на вулиці Сімферопольській, 5/1 та вулиці Кривоноса, 2 а.  У них є спеціалізовані юристи по проблемах домашнього насильства, вся інформація і контакти соціальних служб про те куди треба звертатися за додатковою допомогою.

Проблема домашнього насильства в Україні дуже гостра. З початку 2018 року до органів Національної поліції надійшло більше 60 тисяч повідомлень про випадки домашнього насильства. Статистика каже – щорічно поліцейські отримують більше 100 тисяч таких звернень. Однак, самі правоохоронці визнають , що офіційні цифри це лише 10 відсотків від реальної кількості випадків вчинення домашнього насильства. Помічник голови Нацполіції України Андрій Ткачов наголосив, можна говорити про майже мільйон випадків домашнього насильства щорічно.

Всю серйозність ситуації підтверджують і правозахисники. Голова міжнародної ГО «Біла Стрічка Україна» та «White ribbon USA», експерт з гендерної політики та домашнього насильства Вероніка Мудра наголошує, що офіційна статистика ООН каже – понад 68 відсотків жіночого населення України в тій чи іншій мірі страждає від домашнього насилля, з них менше двох відсотків звертається за допомогою до державних органів влади.

Автор: Понзель Марина Генадіївна